דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

אבחון לקויות למידה 

לקויות למידה הינן קשיים ברכישה ובשימוש של מיומנויות למידה. לאחרונה הלכה וגברה המודעות ללקויות השונות הללו, מה שמביא לכך כי לא מעט אנשים (הן ילדים והן מבוגרים) עוברים אבחון לקויות למידה, כאשר מדובר למעשה באבחון מקצועי הנערך במטרה לאתר ליקויים ספציפיים בתהליכי-למידה באמצעות מבחנים מיוחדים קוגניטיביים ודידקטיים ולקבוע אבחנה מקצועית. התוצאות המתקבלות לאחר אבחון לקויי למידה מיועדות לספק הסבר על מקור הקשיים ועל השלכותיהם ולהביא המלצות להתמודדות עם הקשיים.

המבחנים המיוחדים הנערכים במהלך אבחון לקויות למידה יוצרים אבחנה בין ליקויים תפקודיים שונים, כך שניתן יהיה לטפל בבעיה בצורה טובה יותר תוך בניית  תכנית התערבותית להתמודדות ספציפית עם הלקויות. אותו אבחון לקויי למידה מתבצע באמצעות אנשי מקצוע מתחום החינוך שהתמחו בלקויות למידה ומתחום הפסיכולוגיה וההוראה, כאשר האבחונים עצמם כוללים בדרך כלל גם תצפית והערכה בלתי פורמאלית.
 
חשיבותו של אבחון לקויות למידה טמון לא רק בצורך להתאים מסגרת ותוכנית מיוחדת עבור בעלי לקויות למידה, אלא אף עבור ההתקדמות האישית והחברתית של האדם המאובחן. בעבר, בעקבות אבחון לקויי למידה לא תקין, או בעקבות חוסר מודעות שהביא לכך שרבים כלל לא אובחנו, אותם לקויי למידה הוכרזו כעצלנים וחסרי מוטיבציה ופעמים רבות אף סולקו מבתי הספר.

לא בכדי קיימת חשיבות רבה עבור אבחון לקויות למידה, כבר מגיל צעיר, ואין ספק שהמודעות הגוברת בעניין תרמה ותורמת רבות לאנשים רבים הסובלים מלקות למידה כזו או אחרת, שכיום זוכים לעבור אבחון לקויי למידה מקצועי ולקבל אבחנה מדויקת וטיפול הולם שלא רק מקדם אותם בהישגים לימודיים אלא אף בהשתלבות חברתית.

 ©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI