דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

אבחון דידקטי – בדיקת מיומנויות למידה

לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, אינטליגנציה וכן הלאה הם כולם מושגים הקשורים באופן ישיר ושונה למיומנויות הלמידה של כל אחד ואחת מאיתנו – בעיקר בילדים כמובן. תהליכי לימוד כוללים מכלול של מיומנויות למידה שיש ליישם, תהליכים מחשבתיים שונים וחיבור שלהם לצורך הצלחה. ישנם ילדים רבים עם לקויות למידה כאלו ואחרות וקשיים אחרים המשפיעים על הלמידה, אבחון דידקטי הוא כלי יעיל וחשוב ביותר באיתור הבעיה הפרטנית והגעה לטיפול המתאים ביותר.

כאשר מדובר על אבחונים דידקטיים הכוונה היא לאבחונים לימודיים, ישנם עוד גורמים המשפיעים על לקויות למידה – בעיות פסיכולוגיות, קוגניטיביות, נוירולוגיות ועוד. אבחונים אלו בוחנים  את מיומנויות הלמידה של הילדים ואת דרכי החשיבה למול אתגרים ובעיות שונות. במכון האבחון תקבלו שירות מקצועי וקשוב, יחס אישי וכמובן ביצוע מדויק ללא פשרות של האבחון כך שנוכל לסייע לילדכם בצורה הטובה ביותר.

מתי שולחים לאבחון דידקטי?

אבחון דידקטי הינו כלי נדרש כאשר הילד נתקל בקשיים שוטפים וקבועים בלימודים – או במקצוע/תחום אחד כמו קריאה, כתיבה או חשבון או במכלול תהליכים לימודיים. אם מדובר על בעיה מתמשכת בהחלט ניתן ורצוי לשלוח את הילד לאבחון – כאשר אבחונים דידקטיים בוחנים כאמור בעיקר את ההיבטים הלימודיים עצמם. אם יש חשד לבעיות נוספות או גורמים אחרים מלבד קושי לימודי אז ניתן לשלב אבחון פסיכו-דידקטי, אבחון להפרעות קשב וריכוז וכן הלאה.

האבחון והמלצותיו

כל אבחון דידקטי הוא ספציפי מאוד לכל ילד או ילדה, העקרונות דומים אך היישום ומה בדיוק נכלל באבחון תלוי בילד עצמו ובמאפיינים אישיים. באופן כללי אבחונים דידקטיים כוללים בחינת יכולות בקריאה, כתיבה וחשבון, ביצוע של מבחנים שונים בנושאים אלו ועל מנת לראות את הגישה לפיתרון בעיות ותהליכי למידה, יכולות שפתיות, בחינת מיומנויות למידה בסיסיות והתמודדות איתן במצב אמת ובחינת סימפטומים שלבעיות קשב וריכוז, זיכרון, יכולות קוגניטיביות ועוד בהתאם למקרה הספציפי. עם ניתוח האבחון ניתן לספק המלצות לגבי דרכי פעולה וטיפול רלבנטיות לסיוע לילד להתמודד, להצליח ולפרוח לצד לקות הלמידה. 
 ©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI