דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

T.O.V.A - אבחון קשב וריכוז 


קיימים שני סוגים של בעיות קשב וריכוז, כאשר הסוג הראשון נקרא ADHD ומעבר להפרעה בקשב ובריכוז הוא מאופיין גם בהיפראקטיביות, בעוד שהסוג השני הנקרא  ADD מאופיין בבעיית קשב וריכוז בלבד. הדרך הנפוצה ביותר לאבחן ולעזור לאדם (ילד או מבוגר) עם בעיות קשב וריכוז מתחיל באמצעות אבחון קשב וריכוז מקצועי. האבחון המוכר ביותר נקרא אבחון T.O.V.A- Test of Variables of Attention, כאשר אבחון זה נעשה בצורה ממוחשבת ובמהלכו בודקים את רמת הקשב והריכוז, עם או בלי רכיב האימפולסיביות וההיפראקטיביות.

אבחון T.O.V.A אבחון קשב וריכוז עוסק אף בתרופה ריטלין והשפעותיה על בעיות שונות של קשב וריכוז, כך שבמהלך אבחון קשב וריכוז המבחן עצמו מחולק לשני שלבים- בשלב הראשון מבצעים את המבחן הממוחשב ללא השפעת הריטלין ובהתאם לממצאים שוקלים את העברת המבחן בשנית ,בשלב השני חוזרים על המבחן בהשפעת התרופה. כך ניתן אף לדעת לגבי היעילות התרופתית והשפעותיה בקרב ילדים ומבוגרים הסובלים מאותן בעיות קשב וריכוז.

אבחון קשב וריכוז מתבצע על ידי אנשי מקצוע, כאשר ממצאי האבחון משמעותיים עבור שיקול הדעת של הנוירולוג או הפסיכיאטר, שכן כך ניתן לקבוע בסיום האבחון האם יש צורך בנטילת ריטלין. חלק חשוב בתהליך האבחון כולל גם איסוף מידע מההורים ומגורמי החינוך המעורבים (המורים) באמצעות שאלונים וראיון אישי, שכן לא תמיד ניתן לאבחן בלי הידע המקדים של ההורים. כך, בסוף אותו אבחון קשב וריכוז יוכל המאבחן לגבש דעה מקצועית שתקבע את מצבו של הילד ותציע דרכים מקובלות לטיפול הולם באותן בעיות קשב וריכוז.

 ©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI